Стабілізатори напруги — типи та види пристроїв

0
272
Стабілізатори напруги — типи та види пристроїв

Однією з основних причин виходу з експлуатації різних електроспоживачів є знижена або підвищена напруга в електромережі. При цьому негативний вплив на електроприлад відбувається у кожному з випадків. Щоб звести його до мінімуму, використовують стабілізатор напруги для будинку, квартири або невеликого комерційного об’єкта.

Стабілізатор напруги — це спеціальний пристрій, який оснащений входом та виходом та розрахований для підтримки параметрів вихідної напруги в робочих межах відповідно до чинних нормативів. Інакше кажучи, обладнання необхідне для того, щоб підключені споживачі запитували стабільну напругу, значення якої знаходиться в допустимих діапазонах. Це може бути 220 або 380 В залежно від використовуваної електромережі. Відповідно, стабілізатори бувають як однофазними, і трифазними. Оскільки використовується обладнання переважно у побутових електромережах, то популярністю користуються саме однофазні. Набагато рідше використовуються 3 фазні стабілізатори напруги.

При цьому стабілізатори розділені на окремі види ряду робочих показників https://electrica-shop.com.ua/stabilizatori_napryazheniya. Водночас більшість із них створено на основі автотрансформаторів. Основна відмінність такого трансформатора в тому, що він має лише 1 обмотку.

Види стабілізаторів напруги

Сьогодні виділяють 5 основних категорій пристроїв:

  • Релейні.
  • Електромеханічні.
  • Електронні.
  • Ферорезонансні.
  • Інверторні або подвійного перетворення.

Основна відмінність полягає у принципі дії виконавчих органів регуляції. При цьому в основі перших трьох видів лежить саме автотрансформатор.

Крім основної функції стабілізатори напруги для квартири або інших об’єктів можуть мати й низку додаткових захисних:

  • Від загальних навантажень.
  • Від перегріву проводки.
  • Від струмів коротких замикань.
  • Забезпечує відключення мережі при надмірному зниженні або підвищенні напруги, наприклад, у разі перегорання нульового дроту.
  • Відфільтровує перешкоди.

Виходячи з необхідного додаткового функціоналу здійснюється і підбір оптимального варіанта обладнання, наприклад, стабілізатор симісторний напруги.

Як вибрати стабілізатор напруги для квартири

Щоб вибрати хороший варіант стабілізатора необхідно враховувати низку факторів. Насамперед слід звернути увагу на тип пристрою:

  • Якщо йдеться про житло з дорогими електроприладами, краще вибрати електронні або інверторні блоки через високі показники швидкодії.
  • Коли в приміщенні не використовуються дорогі електроприлади, і єдина проблема полягає в плавних просіданнях напруги в пікові навантаження, то можна зупинити вибір на електромеханічних або стабілізаторах релейних напруги.

Підбираємо відповідний варіант за типом установки:

  • Настінні — кріпляться шурупами або іншим способом до стіни.
  • Підлогові — мають ножки і можуть бути встановлені на підлогу.

Проводиться попередній розрахунок потужності:

  • Для захисту окремого приладу вибирається пристрій, потужність якого дорівнює потужності такого пристрою, до якої додано 20% компенсації пускових струмів.
  • Щоб підібрати оптимальний варіант на все житло, необхідно підсумувати потужності електроспоживачів. Також можна порахувати за формулою, в якій достатньо помножити номінальний струм вхідного автомата на напругу мережі. До отриманого значення додаємо ще 20% і отримаємо надійний стабілізатор, здатний захистити весь будинок. Завжди слід додавати у такому разі 20%, оскільки це необхідно для компенсації пускових струмів та інших короткочасних навантажень, які можуть виникати у мережі.

Потрібно приділяти особливу увагу вибору стабілізатора. Якщо його характеристик буде недостатньо, він просто відключить мережу від живлення чи вийде з ладу. Серед іншого важливо підібрати правильний тип пристрою, врахувати особливості його встановлення. Переважно використовуються однофазні стабілізатори напруги, проте при використанні трифазної електромережі можна підібрати 3 фазний стабілізатор напруги.

Комментарии